‹ Prev
Next ›
Lorell Dry-Erase Glass Board
72" (6 ft) Width x 36" (3 ft) Height - Frost Glass Surface - Rectangle - Stain Resistant, Ghost Resistant - Assembly Required - 1 Each
15 Stock Available
- Contemporary, solid glass panel provides a superior writing surface
- Glass surface will not stain or ghost; includes marker tray
- Promotes smooth writing and erases cleanly
- Glass boards look brand new even after years of use
- Steel bolts hide the mounting hardware
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 52500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Dry-Erase Glass Board |
| Marketing Information | Add style to your office with this glass dry-erase board that makes a subtle yet classy statement. Contemporary, solid glass panel provides a superior writing surface. Glass surface will not stain or ghost. The glass board promotes smooth writing and erases cleanly and completely under the most demanding usage. Glass boards look brand new even after years of use. Ultra-white, frosted writing area offers easy viewing. Glass board works with all dry-erase markers. Steel bolts hide the mounting hardware (included). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 72" (6 ft) |
| Board Surface Color | Frost |
| Board Surface Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 100 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Dry-Erase Glass Board
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: GHEARIASM48BECurrently out of Stock
-
Product Code: GHEARIASM48BGCurrently out of Stock
-
Product Code: GHEHMYSM48BKCurrently out of Stock
-
Product Code: QRTG7442IMW9 Stock Available
-
Product Code: QRTG9648F2 Stock Available
-
Product Code: QRTG9648W31 Stock Available
-
Product Code: QRTQ014885IMW4 Stock Available