‹ Prev
Next ›
Lorell 36" Box/Box/File Lateral File Cabinet
36" Width x 18.6" Depth x 28" Height - 3 x Drawer(s) for Box, File - A4, Legal, Letter - Lateral - Hanging Rail, Locking Drawer, Ball-bearing Suspension, Magnetic Label Holder, Interlocking, Durable, Reinforced Base, Leveling Glide, Anti-tip - Black - Baked Enamel - Steel - Recycled
Currently out of Stock
- Versatile storage with 3 locking drawers
- Side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size
- Dividers in box drawers to organize supplies
- Magnetic label holders for easy identification
- Sturdy steel construction with baked enamel finish
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60929 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Fortress |
| Product Name | 36" Box/Box/File Lateral File Cabinet |
| Marketing Information | Handy lateral file features three versatile drawers. File drawer includes hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size. Box drawers include two dividers for organize your supplies. All three drawers lock with a core-removable lock with dual locking bars. Drawers also feature full-width pulls and ball-bearing slide suspension. Use the included magnetic label holders for easy identification of drawer contents. Interlock system prohibits opening more than one drawer at a time. Counterweight prevents tipping. Steel construction has a baked enamel finish for durability. Lateral file also offers a reinforced base and four adjustable leveling glides to stabilize it on uneven surfaces. Lateral file meets or exceeds ANSI-BIFMA standards |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 3 |
| Drawer Type |
|
| Media Size Supported |
|
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Finishing | Baked Enamel |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 28" |
| Width | 36" |
| Depth | 18.6" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Lorell 36" Box/Box/File Lateral File Cabinet
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.