- Super heavyweight, matte material creates professional, full-color graphics
- Barrier layer under thick top coating enables ripple-free prints
- Instant-dry, smear-resistant prints allow immediate handling and lamination
- Versatile design works with Original HP dye-based and pigment-based inks
- High-quality surface offers more than a year of display permanence
<
>
HP Super Heavyweight Plus Matte Paper-610 mm x 30.5 m (24 in x 100 ft)
91 Brightness - 98% Opacity - 24" x 100 ft - 210 g/m² Grammage - Matte - Quick Drying, Smear Resistant, Heavyweight - White
Product Code: HEWQ6626B
Product Unit: RL1
10 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q6626B |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Name | Super Heavyweight Plus Matte Paper-610 mm x 30.5 m (24 in x 100 ft) |
| Marketing Information |
Deliver rich, saturated prints that reflect the distinctive professionalism of your work. Ideal for a versatile array of applications and providing long-lasting displays, these instant-dry prints lie flat to streamline your post-print processing. Print service providers, large retailers, graphic designers, ad agencies, repro houses, Geographic Information Systems (GIS) professionals, architects |
| Product Type | Photo Paper |
Product Information
| Sheet Size | 24" x 100 ft |
| Core Diameter | 2" |
| Grammage | 210 g/m² |
| Sheet Thickness | 10.20 mil |
| Surface Finish | Matte |
| Brightness | 91 |
| Opacity Percentage | 98% |
| Opacity Standard | TAPPI T-425 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Compatibility |
HP- Large Format Printer |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.