‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Write-on Laminated Wall Planner
Professional - Julian Dates - Yearly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 18" x 24" Sheet Size - 0.75" x 1" Block - Blue, Gray - Paper - 18" Height - 1 Each
Currently out of Stock
- Neutral graphic with reversible formats to fit your office space
- Easy planning with 12 dated months from January to December
- Heavy, laminated, write-on/wipe-off surface wipes clean with a damp cloth for repeated use
- Vertical on one side and horizontal on the reverse
- Numbered weeks to fit the need of every office application
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 3960 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Write-on Laminated Wall Planner |
| Marketing Information | Wall planner features a write-on/wipe-off surface on both sides for versatile planning. 12 months of dated planning range from January to December on both sides. One side offers a horizontal format, and the other side has a vertical format. Each month has numbered weeks, count of days/days remaining and unruled daily blocks (1" x 1") to write reminders, deadlines and more on the heavy laminated surface. Wall planner includes a water-soluble marker and hanger. Planner is printed with soy ink on paper made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Planner |
Product Information
| Planner/Diary Type | Professional |
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Yearly |
| Sheet Height | 24" |
| Sheet Width | 18" |
| Block Height | 0.75" |
| Block Width | 1" |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Mount Type | Wall |
| Refillable | No |
| Separate Sections | Reminder Section |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Height | 18" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
House of Doolittle Write-on Laminated Wall Planner
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.