‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Perforated Top Desk Pad Calendar
Julian Dates - Monthly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - 22" x 17" Sheet Size - 2.13" x 3" Block - Desk Pad - Blue - Vinyl, Leather - 17" Height x 22" Width - 1 Each
Currently out of Stock
- One-page-per-month format with lined daily blocks; printed in two colors (blue and gray)
- Ranges 12 months from January to December
- Julian dates/days remaining and full-year reference calendar across the top of each month
- Page size: 22" x 17"; Block size: 3" x 2-2/17"; 100% post-consumer material
- Nonrefillable; made in the USA
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 150HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Perforated Top Desk Pad Calendar |
| Marketing Information | Desk pad calendar offers a one-page-per-month format and ranges 12 months from January to December. Each sheet is perforated at the top for easy removal. Each spread includes ruled daily blocks (3" x 2-1/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays, and a 12-month reference across the top. Planning pages are bound at the top and printed in deep blue and gray. Nonrefillable desk pad calendar offers blue, simulated leather binding and two vinyl corners to hold pages in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Calendar |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Quantity | 12 |
| Sheet Height | 17" |
| Sheet Width | 22" |
| Block Height | 2.13" |
| Block Width | 3" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Placement | Desk Pad |
| Refillable | No |
| Features | Perforated |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material |
|
| Height | 17" |
| Width | 22" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
House of Doolittle Perforated Top Desk Pad Calendar
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG200001 Stock Available
-
Product Code: AAGG40000Currently out of Stock
-
Product Code: BSN6564564 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSCP186 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY317 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH718 Stock Available
-
Product Code: PFXR117ALHD30 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG200001 Stock Available
-
Product Code: AAGG40000Currently out of Stock
-
Product Code: BSN6564564 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSCP186 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY317 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH718 Stock Available
-
Product Code: PFXR117ALHD30 Stock Available