‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Doodle Monthly Desk Pad
Julian Dates - Monthly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - Desk Pad - Black/White - Paper - 13" Height x 18.5" Width - 1 Each
Currently out of Stock
- Monthly planning with black/white design for adult coloring
- Spacious daily blocks (1" x 1-7/8") for reminders
- Count of days remaining for better tracking
- Full-year reference calendar for long-range planning
- 100% post-consumer recycled paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 1876 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Doodle Monthly Desk Pad |
| Marketing Information | Monthly desk pad features a black/white design on each page for adult coloring. Dated planning pages range 12 months from January to December. They are gummed at the top and secured by two clear corners at the bottom. One-page-per-month format provides unruled daily blocks (1" x 1-7/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, ruled notes section, holidays and a full-year reference calendar on the side. Calendar background has lightly outlined design in black/white for coloring. Pages are printed with soy inks on paper with a high percentage of post-consumer recycled fiber. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Planner |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Block Height | 1.88" |
| Block Width | 1" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Placement | Desk Pad |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black/White |
| Product Material | Paper |
| Height | 13" |
| Width | 18.5" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
House of Doolittle Doodle Monthly Desk Pad
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11125851 Stock Available
-
Product Code: AVE111271667 Stock Available
-
Product Code: AVE11129787 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE67 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK6 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP107 Stock Available
-
Product Code: HOD1646Currently out of Stock
-
Product Code: LOG910001439108 Stock Available
-
Product Code: OIC9721267 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11125851 Stock Available
-
Product Code: AVE111271667 Stock Available
-
Product Code: AVE11129787 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE67 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK6 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP107 Stock Available
-
Product Code: HOD1646Currently out of Stock
-
Product Code: LOG910001439108 Stock Available
-
Product Code: OIC9721267 Stock Available