- One-page-per-month format with unruled daily blocks
- Ranges 12 months from January to December
- Supports breast cancer awareness with pink design and inspirational quote each month
- Julian dates; past and future months reference
- Page size: 12" x 12"; Block size: 1-3/4" x 1-1/2"; 100% post-consumer material
<
>
House of Doolittle BCA Wirebound Monthly Wall Calendar
Julian Dates - Monthly - 1 Year - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - 12" x 12" Sheet Size - 1.75" x 1.50" Block - Wire Bound - Pink - Paper - 1 Each
Product Code: HOD3671
Product Unit: Each
Currently out of Stock
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 3671 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | BCA Wirebound Monthly Wall Calendar |
| Marketing Information |
Wall calendar supports breast cancer awareness with an eye-catching pink design. Part of the proceeds from this wall calendar will be donated to breast cancer research. Dated planning pages range 12 months from January to December and printed in pink and gray with soy ink. One-page-per-month format includes unruled daily blocks (1-1/2" x 1-3/4"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays, and past and future months reference. Wall calendar features wire binding with an eyelet for easy hanging. Paper is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Calendar |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 12" |
| Sheet Width | 12" |
| Block Height | 1.75" |
| Block Width | 1.50" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Wire Bound |
| Time Period | 1 Year |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Mount Type | Wall |
| Refillable | No |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Pink |
| Product Color | Pink |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.