- COMMERCIAL SPOT EXTRACTOR:Renew carpets efficiently with an ergonomic upright design - no more bending over to clean unwanted stains
- POWERFUL STAIN CLEANING:Powerfully tackle deep, set-in stains quickly and easily in hotels, office complexes, event spaces and more
- COMMERCIAL GRADE DURABLE TANKS:Keep clean and dirty water separate with the dual tank system
- HIGH VISABILITY COMMERCIAL CORD:25 ft, extra thick cord Commercial Red allows for increased visibility and durability in high traffic areas
- DEEP CLEAN:5 SpinScrub Brushes for a deep clean on commercial carpeting
<
>
Hoover Commercial Spot Extractor
Scrub Brush - 12" Cleaning Width - Carpet - 10 A - Black
Product Code: HVRCH68000V
Product Unit: Each
Currently out of Stock
People who bought this also bought
-
For Carpet - 22 oz (1.37 lb) - Recommended For: Stain Remover - Stain Resistant - Red, Blue - 1 EachProduct Code: RAC00706351 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Techtronic Industries Co. Ltd |
| Manufacturer Part Number | CH68000V |
| Manufacturer Website Address | http://www.ttigroup.com |
| Brand Name | Hoover |
| Product Model | CH68000V |
| Product Name | Commercial Spot Extractor |
| Marketing Information |
The Commercial PowerScrub™ Spot Extractor is built for tackling the tough stains that occur in commercial spaces. Perfect for keeping hotel lobbies and office spaces pristine, this easy-to-use deep cleaner delivers commercial-grade performance and superior results. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Upright Vacuum Cleaner |
Technical Information
| Cleaning Path | 12" |
| Cord Length | 25 ft |
| Attachments | Scrub Brush |
| Application/Usage |
|
| Floor Type | Carpet |
| Features |
|
Power Description
| Input Current | 10 A |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Scrub Brush - 12" Cleaning Width - Carpet - 10 A - Black
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.