‹ Prev
Next ›
GBC Fusion 1000L 9"Laminator
Pouch - 9" Lamination Width - 3 mil Lamination Thickness - Manual Release - 3.5" Height x 4.1" Width
Currently out of Stock
- Press-release button allows you to quickly remove misfed pouches
- Ready alert quickly shows when unit is available
- Cold setting allows use with pressure-sensitive pouches
- Designed to accept documents up to 9"W
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 1703072 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | GBC |
| Product Line | Fusion |
| Product Model | 1000L |
| Product Name | Fusion 1000L 9"Laminator |
| Marketing Information | Laminator warms up in 4 minutes and laminates at 13" per minute to help you quickly work through large tasks. Press-release button allows you to quickly remove misfed pouches for simple operation. Convenient indicator light lets you quickly see when the laminator is ready. Cold setting is available for smooth lamination results with pressure-sensitive documents (sold separately). Laminator includes 10 EZUse pouches and is designed to accept documents up to 9" wide. Laminator is compatible with up to 3mm thermal pouches (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hot Laminator |
Technical Information
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot |
| Maximum Lamination Width | 9" |
| Maximum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Warm-up Time | 4 Minute |
| Speed | 1.1 ft/min |
| Anti-jam Mechanism | Manual Release |
| Features | Fixed Speed |
Controls/Indicators
| Status Indicators | Green Ready Alert Lights |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 4.1" |
| Length | 18.8" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage | Pouch |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
GBC Fusion 1000L 9"Laminator
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL5734801Currently out of Stock
-
Product Code: GBC1701680Currently out of Stock
-
Product Code: GBC17017005 Stock Available
-
Product Code: GBC1703073Currently out of Stock
-
Pouch - 9" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - Manual Release - 3.5" Height x 4.1" WidthProduct Code: GBC1703074Currently out of Stock
-
Product Code: GBC170307514 Stock Available
-
Product Code: GBC1703076Currently out of Stock
-
Roll - 27" Lamination Width - 3 mil Lamination Thickness - 1" Core Diameter - 14" Height x 35" WidthProduct Code: GBC17107409 Stock Available