- Protects from spills and tears
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Easy to use - no thermal-binding machine required
<
>
Fellowes Crystals Clear PVC Covers
11" Height x 8.5" Width x 0" Length - For Letter 8 1/2" x 11" Sheet - Rectangular - Clear - Polyvinyl Chloride (PVC), Plastic - 200 / Pack
Product Code: FEL5204303
Product Unit: PK200
28 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5204303 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear PVC Covers |
| Marketing Information | Crystal-clear presentation covers with square corners highlight your title page. Durable, clear plastic protects bound documents from spills and tears. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. Covers are not for use with thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Binding Cover |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Length | 0" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL520895 Stock Available
-
Product Code: FEL521700118 Stock Available
-
Product Code: FEL5224901115 Stock Available
-
Product Code: GBC200003631 Stock Available
-
Product Code: GBC200004111 Stock Available
-
Product Code: GBC202002430 Stock Available
-
Product Code: GBC202002524 Stock Available
-
Product Code: GBC2581828 Stock Available