‹ Prev
Next ›
Deflecto Magnetic DocuPocket
1 Compartment(s) - 7" Height x 13" Width x 4" Depth - Clear - Plastic - 1 Each
Currently out of Stock
- Can securely attach to cabinets and other metal surfaces
- Magnets are scratch-resistant
- Great way to keep files organized and easily accessible
- Fully enclosed wall pocket ensures papers don't slide out
- Includes 1 letter-size wall pocket and mounting magnets
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 73101 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | DocuPocket |
| Product Name | Magnetic DocuPocket |
| Marketing Information | Securely attach Magnetic DocuPockets to cabinets and other metal surfaces. Magnets are scratch-resistant magnets. Magnetic pockets are a great way to keep files organized and easily accessible. Pocket is made of durable plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Total Number of Compartments | 1 |
| File Size Supported | Letter |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | File Organization |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7" |
| Width | 13" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 4.68 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Deflecto Magnetic DocuPocket
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.