- Heavyweight vinyl engineered for ultimate performance
- Unparalleled protection for all-day use on any carpet type
- Perfect fit for Big and Tall users and heavy office chairs
- Studded for superior gripping power on carpets
- Free and Clear formula for exceptional clarity without harsh chemicals
<
>
Deflecto ExecuMat for Carpet
Carpeted Floor - 60" Length x 46" Width x 0.333" Thickness - Vinyl - Clear - 1 Each
Product Code: DEFCM17443F
Product Unit: Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | CM17443F |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | ExecuMat |
| Product Name | ExecuMat for Carpet |
| Marketing Information | Protect your special rugs, carpet and flooring from damage caused by chair wheels. Ideal for plush, high-pile or heavily padded carpets more than 3/4" thick. Blunt end studs won't pierce or damage your carpet backing. Beveled edge allows smooth on/off chair movement. Textured top surface is slip-resistant and scuff-resistant. Vinyl, classic mat is almost 1/3" thick to help prevent sinking and offers maximum transparency and durability so it's perfect for big and tall users and heavy executive chairs. Free and Clear formula produces an exceptionally clear mat that is nonphthalate, noncadmium, BPA-free and lead-free. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 46" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.333" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Additional Information |
Plush, High Pile or Heavily Padded Carpets |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lifetime Warranty |
Description
Carpeted Floor - 60" Length x 46" Width x 0.333" Thickness - Vinyl - Clear - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: DEFCM13443FCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM152334 Stock Available
-
Product Code: DEFCM15443F1 Stock Available
-
Product Code: LLR69158Currently out of Stock
-
Product Code: LLR691591 Stock Available
-
Product Code: LLR69164Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6916516 Stock Available
-
Product Code: LLR69166Currently out of Stock
-
Product Code: LLR8282011 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: DEFCM1K112OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K142OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K232OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K442FOCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM23140SPR6C3 Stock Available
-
Product Code: DEFCM23232SPRC1 Stock Available
-
Product Code: DEFCM2G232OCBCurrently out of Stock