‹ Prev
Next ›
Command Large Picture Hanging Strips
3.62" Length - White - Damage Resistant - For Picture, Decoration - 2/Set - 4 / Pack
1745 Stock Available
- Double-coat construction to hold firmly where placed
- Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive; paper liner
- When removed, they come off cleanly without surface damage
- Size: Large; each set holds up to 4 lb.
- White; 4 Pairs / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17206-ES |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Large Picture Hanging Strips |
| Marketing Information | Picture-hanging strips with Command Adhesive hold firmly where placed. Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive. When removed, they come off cleanly without surface damage. Each set holds up to 4 lb. Liner is made of paper. Tape has a double-coat construction. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Double-sided Strip |
Product Information
| Tape Length | 3.62" |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | 2/Set |
| Features | Residue-free |
Reliability
| Durability | Damage Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Command Large Picture Hanging Strips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN0446928 Stock Available
-
Product Code: DXECH0180DX7357 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9PATH111 Stock Available
-
Product Code: FEL9113730 Stock Available
-
Product Code: KCC212714890 Stock Available
-
Product Code: MMM17231ES49 Stock Available
-
Product Code: PIL840661283 Stock Available
-
Product Code: QKR7571754 Stock Available
-
Product Code: SCCP16RCTCurrently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN0446928 Stock Available
-
Product Code: DXECH0180DX7357 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9PATH111 Stock Available
-
Product Code: FEL9113730 Stock Available
-
Product Code: KCC212714890 Stock Available
-
Product Code: MMM17231ES49 Stock Available
-
Product Code: PIL840661283 Stock Available
-
Product Code: QKR7571754 Stock Available
-
Product Code: SCCP16RCTCurrently out of Stock