- Hygienic design - only grab the towel you need to reduce cross contamination
- Minimizes refill frequency and labor costs with high-capacity rolls
- Quickly absorbs moisture thanks to 2-ply paper
- Useful in many environments including workshops and kitchens
<
>
TORK Universal Centerfeed Hand Towel, 2-Ply
2 Ply - 7.60" Width x 518.96 ft Length - 530 Sheets/Roll - 7.80" Roll Diameter - 2 29/32" Core - White - Paper - 6
Product Code: TRKRC530
Product Unit: CT6
161 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Manufacturer Part Number | RC530 |
| Manufacturer Website Address | http://www.essity.com |
| Brand Name | TORK |
| Product Name | Universal Centerfeed Hand Towel, 2-Ply |
| Marketing Information |
Universal Centerfeed Hand Towels offer one-at-a-time service while reducing waste. They are ideal for many places such as workshops or kitchens. Two-ply material absorbs liquid to reduce the amount of towels used. Hygienic design lets you touch only the dispensing towel to reduce cross-contamination. High-capacity rolls minimize labor cost and refill frequency. |
| Packaged Quantity | 6 |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Sheets Per Roll | 530 |
| Full Size | 7.60" x 518.96 ft |
| Number of Ply | 2 |
| Maximum Roll Diameter | 7.80" |
| Core Diameter | 2 29/32" |
| Application/Usage |
|
| Quality Level | Universal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 24" |
| Width | 8.5" |
| Length | 16" |
| Weight (Approximate) | 2.45 lb |
Miscellaneous
| Package Contents | No |
| Compatible Dispenser |
Tork M23 - Centerfeed Hand Towel Dispensers |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% Fiber |
| Post-consumer-waste% | 40% |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.