‹ Prev
Next ›
Cascades PRO Tandem Jumbo Toilet Paper Dispenser, Single Roll (C382)
Touchless, Roll Dispenser - 1 x Roll - 13.8" Height x 10.8" Width x 5.6" Depth - White - Hygienic, Jam Resistant - 1 Each
Currently out of Stock
- Meets all the challenges of the modern facility, holding 2 high-capacity rolls
- High-performance, no-touch bathroom tissue dispensing - 99.9% jam-free
- Built for better hygiene with a modern, seamless design
- Fully enclosed to add another level of hygiene
- Quick-check design so you know when to refill
Product Details
General Information
| Manufacturer | Cascades |
| Manufacturer Part Number | C383 |
| Manufacturer Website Address | https://www.pro.cascades.com/ |
| Brand Name | Cascades PRO |
| Product Line | Tandem |
| Product Name | Tandem Jumbo Toilet Paper Dispenser, Single Roll (C382) |
| Marketing Information | PRO Tandem Single Jumbo Roll Toilet Paper Dispenser meets modern facility challenges and is designed to improve hygiene while lowering operational costs. With a sleek finish and a no-touch dispensing mechanism, it's perfect for use in busy restrooms across the education, retail, industrial, foodservice and commercial building. Dispenser is 99.9 percent jam-free and offers fast, reliable dispensing. Ideal for smaller stalls, this dispenser with built-in stub roll offers high-capacity performance with 1,250' of two-ply jumbo bathroom tissue for fewer changeouts. Roll is fully enclosed within the dispenser adding another level of hygiene for end-users. Quick check feature lets you quickly recognize when it's time to refill without having to open the unit. Fast and simple dual lock can be changed from an easy-match key-lock to a push button option using the slide button. Dispenser conforms to ADA guidelines when properly installed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toilet Paper Dispenser |
Product Information
| Dispenser Type |
|
| Capacity | 1 x Roll |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 13.8" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 5.6" |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Description
Cascades PRO Tandem Jumbo Toilet Paper Dispenser, Single Roll (C382)
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.