- Scored cover creates instant easel for quick presentations anywhere
- Hook-and-loop closure keeps cover tightly secure between uses
- Perfect for daily use in offices, classrooms and more
- Designed to hold up to 225 sheets of letter-size papers
<
>
Cardinal® Presentation Easel Round Ring Binders
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 225 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Vinyl - Black - 1.04 lb - Hook & Loop Closure - 1 Each
Product Code: CRD09260
Product Unit: Each
9 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 09260 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Model | 9260 |
| Product Name | Presentation Easel Round Ring Binders |
| Marketing Information | Easel Binder organizes and presents important business information in a professional way. Horizontal binder has a scored cover with a hook-and-loop closure. Cover folds back to form easel. Design also features a leatherlike vinyl cover, sturdy chipboard core, exposed rivets, and double-booster, round steel rings mounted on the spine. 1" capacity holds up to approximately 225 sheets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Easel Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 225 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Features | Hook & Loop Closure |
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Height | 11 3/5" |
| Width | 1 1/2" |
| Length | 10 2/5" |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 225 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Vinyl - Black - 1.04 lb - Hook & Loop Closure - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.