- Prints high-quality documents, flyers, one-sheets, sales materials, borderless photos and more
- Compact design with optional battery power prints from almost anywhere
- Print wirelessly from tablets, smartphones, computers and more
- Save up to 5 custom templates
- OLED display measures 1.44"
Canon PIXMA TR160 Portable Wired/Wireless Inkjet Printer - Color
4800 x 1200 dpi Print - 50 Sheets Input - Wireless LAN - Apple AirPrint, Canon PRINT App, Mopria Print Service, Wi-Fi Direct, PIXMA Cloud Link, Canon Print Service Plug-in, Canon Creative Park App, Easy-PhotoPrint Editor App, Chromebook - 500 Pages Duty Cycle - Photo Print - USB
Product Details
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | TR160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Line | PIXMA |
| Product Model | TR160 |
| Product Name | PIXMA TR160 Portable Wireless Printer |
| Marketing Information |
Easy printing on the goPortable printing with easy wireless connectivity from a PC, laptop or smart device and print text or borderless photos on the go up to A4 size. Portable power Print up to 330 pages from a new battery's full charge (via USB) and top up in the office, at home or on the move via a USB Type C cable. Built-in template prints Save time with quick-fire printing. Store up to 5 custom templates to print contracts and forms straight from the printer. Flexible battery Easily check remaining battery levels via the in-built indicator. Stuck with a flat battery? Quick USB charging allows 4 colour pages to be printed out via USB after only 5 mins of USB 1.5A charging. Easy mobile printing Connect directly with a smartphone via the Canon PRINT app on AirPrint (iOS), Mopria (Android), even when there is no Wi-Fi router. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Inkjet Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 9 |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 5.5 |
| First Print Speed |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Ink Color |
|
| Ink/Toner Series |
|
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Wireless Print Technology |
|
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Print Technology | Inkjet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Wireless LAN | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 1.44" |
| Display Screen Type | OLED |
Media Types & Handling
| Borderless Printing | Yes |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Standard Input Media Capacity | 50 Sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 500 |
Software
| Software Included |
|
Power Description
| Power Source |
|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Consumption | 8 W |
| Off-Mode Power Consumption | 100 mW |
| Standby Power Consumption | 1.10 W |
| Frequency |
|
Environmental Conditions
| Noise Level | 41 dB |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
Physical Characteristics
| Form Factor | Portable |
| Height | 2.6" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 12.7" |
| Weight (Approximate) | 4.5 lb |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Thailand |