‹ Prev
Next ›
Business Source Press/Seal Catalog Envelopes
Catalog - 10" Width x 13" Length - 28 lb - Self-sealing - White - 100 / Box
Currently out of Stock
- Press-to-seal design creates fast, secure closure
- Sturdy, 28 lb. stock withstands abuse during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04649 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Press/Seal Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Catalog envelopes feature a press-and-seal design that provides a quick, clean seal upon contact without moistening. Simply press flap and mail the 28 lb. envelope. The self-sealing closure seals the envelopes quickly and securely. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Miscellaneous
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Press/Seal Catalog Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.