- Security tint keeps information hidden from view for added privacy
- Self-sealing adhesive creates instant bond without moisture
- Perfect for sending checks, invoices, statements and more
<
>
Business Source No. 9 Double Window Invoice Envelopes
Double Window - #9 - 8 7/8" Width x 3 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - 500 / Box
Product Code: BSN36681
Product Unit: BX500
9 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36681 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 9 Double Window Invoice Envelopes |
| Marketing Information | No. 9 invoice envelopes offer double windows for return address and mailing address. Compatible with most standard 8-1/2" x 11" computer-generated invoices and statements. Top window (1-3/16" x 3-1/2") is positioned 3/8" from left and 2" from the bottom of the envelope. Bottom window (1" x 4") is 3/8" from the left and 1/2" from the bottom. Poly windows and inside tint deliver privacy of contents. Self-sealing design makes them quick and easy to close. 24 lb. envelopes require no moisture to seal. Unique double flap design keeps the gum from sticking before use. Simply raise the lower flap and press. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 8 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 3 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Window Location |
|
| Window Height | 1" |
| Window Width | 4" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442666 Stock Available
-
Product Code: BSN42121Currently out of Stock
-
Product Code: QUA3791036 Stock Available
-
Product Code: QUA4196524 Stock Available
-
Product Code: QUA4478226 Stock Available
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: UNV3526481 Stock Available
-
Product Code: UNV352671454 Stock Available