- Steel construction creates loud, clear ring to quickly grab attention
- Nickel-plated steel is durable for frequent, everyday use
- Chrome color creates elegant appearance for use in any environment
- Compact size allows space-saving placement on countertops
<
>
Business Source Nickel Plated Call Bell
3.4" Diameter - Nickel Plated, Chromed - Steel - Silver, Black
Product Code: BSN01583
Product Unit: Each
Currently out of Stock
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 01583 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Nickel Plated Call Bell |
| Marketing Information | Call bell emits a clear, clean ring. Call bell features a nickel-plated, polished steel bell with steel base. The bell has a 2-3/4" diameter while the base diameter is 3-3/8". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Call Bell |
Product Information
| Bell Diameter | 2.75" |
| Finishing |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Steel |
| Height | 2.8" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.