- Inkjet printer saves you cost and is also capable of printing on many types of media
- Experience the impressive 4800 x 1200 maximum print resolution (dpi) that will satisfy your quality needs
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Share the printer easily and efficiently with the help of built-in Ethernet port
- Streamline your tasks with the availability of printer, copier, scanner and fax in one device
<
>
Brother MFC-J4555DW Wired Inkjet Multifunction Printer - Color
Copier/Fax/Printer/Scanner - 4800 x 1200 dpi Print - Ethernet - USB - 1 Each
Product Code: BRTMFCJ4555DW
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCJ4555DW |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Model | MFC-J4555DW |
| Product Name | MFC-J4555DW Inkjet Multifunction Printer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
Technical Information
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Print Technology | Inkjet |
| Connectivity Technology | Wired |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Media Types & Handling
| Media Size | A4 |
Physical Characteristics
| Height | 9.8" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 13.5" |
| Weight (Approximate) | 22.9 lb |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.