‹ Prev
Next ›
Bostitch Personal Heavy Duty Stapler
Staples Upto 60 Sheet of 20lb Paper - 2.50" Throat Depth - Black - 1 Each
12 Stock Available
- Compact, space-saving desktop design
- Bypass clinch for a more professional appearance
- No-Jam technology prevents staple jams
- Composite bi-material construction for comfort and durability
- Lifetime limited warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | PHD60 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOSPHD60 |
| Product Name | Personal Heavy Duty Stapler |
| Marketing Information | Personal Heavy-duty Stapler offers premium 60-sheet stapling, using only one staple size. Compact size makes it desktop-friendly. Composite bi-material construction delivers long-lasting, durable performance. No-Jam technology ensures smooth stapling operation. Bypass clinch stapling creates a more professional appearance. Full rubber base provides desktop protection and stability during use. Stapler staples up to 60 sheets. It uses Bostitch SB35PHD Premium Heavy-duty Staples (SB35PHD-1M and SB35PHD-5M). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Heavy Duty Stapler |
Product Information
| Throat Depth | 2.50" |
| Sheet Capacity | 60 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 1.13 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty. |
Description
Bostitch Personal Heavy Duty Stapler
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.