- Chisel point staples for use in heavy-duty staplers
- 1/2" leg length
- Staples 40 to 100 sheets
- For use with Bostitch Spring-Powered 100 Heavy-Duty Stapler
- Box contains 1,000 staples
<
>
Bostitch Heavy-Duty Staples
Heavy Duty - 1/2" Leg - 1/2" Crown - Holds 100 Sheet(s) - for Paper - Heavy Duty - Silver - 0.6" Height x 2.7" Width x 3.2" Length - 100 Per Strip - 1000 / Box
Product Code: ACI1913
Product Unit: BX1000
Currently out of Stock
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 1913 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Name | Heavy-Duty Staples |
| Marketing Information | Heavy-duty staples deliver reliable, heavy-duty stapling performance. They are compatible with any heavy-duty stapler, especially the Bostitch-PaperPro Spring-Powered Premium Heavy-Duty Stapler. Crown width is 1/2" , and leg length is 1/2". Each staple fastens 40 to 100 sheets. |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Product Type | Staples |
Product Information
| Staple Per Strip | 100 |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Leg Length | 1/2" |
| Crown Width | 1/2" |
| Sheet Capacity | 100 |
| Application/Usage | Paper |
| Features | Heavy Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.7" |
| Length | 3.2" |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.