‹ Prev
Next ›
Bostitch B440 Executive Stapler
Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - 3.25" Throat Depth - Black - Metal - 1 Each
Currently out of Stock
- All-metal construction for superior performance and durability
- Opens for bulletin board tacking or craft use
- Versatile Dual Clinch for standard stapling or temporary stapling
- Visual staple reload window reveals a low-staple supply
- Limited lifetime warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | B440BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOSB440BK |
| Product Name | B440 Executive Stapler |
| Marketing Information | Manual desktop stapler offers a classic look and reliable performance. Durable, all-metal construction provides long-lasting performance. Full-strip stapler easily opens for bulletin board tacking or crafting. Visual staple-reload alert window reveals low staple supply to avoid an unexpected empty stapler. Adjustable dual clinch stapling allows standard or temporary stapling. Stapler staples up to 20 sheets at a time. Full-strip staple capacity holds one strip of 210 standard staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 3.25" |
| Sheet Capacity | 20 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 2.5" |
| Width | 7.5" |
| Length | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 13.44 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty. |
Description
Bostitch B440 Executive Stapler
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.