- Integrated wire wrap to keep cables within reach
- Lightweight, durable construction for lasting use
- Secures in place with micro-suction feet
- No tools required
- Compatible with all sizes of headphones
<
>
Bluelounge Posto 2.0 Headphone Stand
10" Height x 4.01" Width - Desktop, Desk - Aircraft Aluminum, Plastic - Black
Product Code: AVTBLUPO2BL
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Advantus Corp |
| Manufacturer Part Number | BLUPO2BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantus.com |
| Brand Name | Bluelounge |
| Product Line | Posto 2.0 |
| Product Name | Posto 2.0 Headphone Stand |
| Marketing Information | The Posto 2.0 is a desktop headphone stand with a simple, clean, modern design that holds wired and wireless headphones of all sizes. Integrated wire wrap ensures your cables are always within reach. T6, aircraft-grade aluminum ensures it is lightweight and incredibly durable. High-tech, Japanese micro-suction feet keep the stand securely in place without leaving any residue or markings. Low-profile, cord wrap makes wire organization a snap. Easy-to-use design uses three parts that snap together in seconds without requiring any tools. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Headphone Stand |
Technical Information
| Style | Modern |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Form Factor |
|
| Height | 10" |
| Width | 4.01" |
| Length | 4.01" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
10" Height x 4.01" Width - Desktop, Desk - Aircraft Aluminum, Plastic - Black
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.