- Double-end, 1-1/2 side, double-bottom construction
- Medium-duty for use with or without shelving
- FastFold quick, easy assembly
- Deep, locking liftoff lid stays in place for secure file storage
- Rolled edges add strength and prevent paper cuts
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 24" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.9" Width x 25.4" Depth x 10.3" Height - Media Size Supported: Letter - Lift-off Closure - Medium Duty - Stackable - White, Blue - For File - Recycled - 12 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: DXEPTM21152 Stock Available
-
Product Code: GMT89961325 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK200 Stock Available
-
Product Code: MMMR330RP12AP164 Stock Available
-
Product Code: MMMR330UALT116 Stock Available
-
Product Code: OFX000194025 Stock Available
-
Product Code: PAP1951260455 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00701 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Model | 00701 |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Marketing Information |
Bankers Box Medium-Duty file storage boxes strike the perfect balance between durability and convenience. Designed for moderate stacking and frequent access, these cardboard file boxes with lids are ideal for storing both letter-size folders in active office environments. Reinforced hand holes make lifting and transporting easy, while the sturdy build ensures reliable protection for your documents. Whether you're managing client files, rotating quarterly paperwork, or organizing shared office storage, these boxes offer a professional-grade solution that's built to last. Made with 60% recycled content, they're a smart, eco-conscioen_US choice for ben_USy professionals. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Medium Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 650 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 24" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.3" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 25.4" |
| Weight (Approximate) | 2.11 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | TAA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2675248 Stock Available
-
Product Code: BSN26758232 Stock Available
-
Product Code: FEL0001136 Stock Available
-
Product Code: FEL006310125 Stock Available
-
Product Code: FEL0064829 Stock Available
-
Product Code: FEL007010410 Stock Available
-
Product Code: FEL0070232 Stock Available
-
Product Code: FEL0078973 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001269 Stock Available
-
Product Code: FEL00311Currently out of Stock
-
Product Code: FEL006310125 Stock Available
-
Product Code: FEL0070232 Stock Available
-
Product Code: FEL0086201151 Stock Available
-
Product Code: FEL008630140 Stock Available
-
Product Code: FEL1211226 Stock Available
-
Product Code: FEL12311012 Stock Available
-
Product Code: FEL1231201Currently out of Stock