‹ Prev
Next ›
Bankers Box Pinstripe Literature File Sorter
Compartment Size : 2.13" x 9" x 12" - 10.25" Height x 19.50" Width x 12.38" Depth - Desktop - Adjustable - 60% Recycled - Gray - 1 Each
12 Stock Available
- Ideal for managing lighter workflow
- Organizes mail, forms, catalog sheets or any letter-size literature
- Includes plastic channels and labels for setting up a desktop index system
- Stylish decorative colors blend with any decor
- Inside compartment: 9"W x 12"D x 2-1/8"H
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 6170301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Name | Pinstripe Literature File Sorter |
| Marketing Information | Sorter is ideal for managing lighter workflow. Use it to organize mail, forms, catalog sheets and other letter-size literature. Made of corrugated paper, the sorter includes plastic channels and labels for setting up a desktop index system. Stylish design blends with any decor. Each inside compartment measure 9" wide x 12" deep x 2-1/8" high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Sorter/Organizer |
Product Information
| Compartment Height | 2.13" |
| Compartment Width | 9" |
| Compartment Depth | 12" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Adjustable |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 10.25" |
| Width | 19.50" |
| Depth | 12.38" |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Description
Bankers Box Pinstripe Literature File Sorter
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.