‹ Prev
Next ›
APC by Schneider Electric Temperature Sensor
Black
Ships in 3-5 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Measures temperature in your data center or network closet
- Wired universal sensor with 13' maximum cable length and RJ-45 connection
- Designed for use with NetBotz Rack Sensor Pod 150
- 2 year standard hardware warranty for repair or replacement
Product Details
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP9335T |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Model | NULL |
| Product Name | Temperature Sensor |
| Marketing Information |
Universal sensor that monitors temperature in your Data Center or Network Closet. Compatible with NetBotz appliances and sensor pods. Factory included in select NetBotz appliances. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Temperature Sensor |
Technical Information
| Humidity Accuracy | 5% at 95 to % |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.2" |
| Depth | 0.2" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| For Country/Region | United States |
| Certifications & Standards | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Product Take Back Program | No |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP9335T_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP9335TKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9335T_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability) |
| EU RoHS Declaration URL | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9335T_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability) |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512011EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512011_EN |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | India |
| Mounting Location |
|
| Mounting Preference | No Preference |
| Rack Height | 0U |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
APC by Schneider Electric Temperature Sensor
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.