‹ Prev
Next ›
APC by Schneider Electric Basic Rack 4.992kVA Extender PDU
Basic - NEMA L14-30P - 4 x NEMA L6-20R - 200 V, 208 V - 4992 W - 27.99 ft Cord Length - 2U - Horizontal - Rack-mountable
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Supports up to 30A, 200 and 208V power distribution
- Equipped with 4 NEMA L6-20R outlets for versatile power connections
- Horizontal mounting to fit various rack configurations
- 28 ft cord for flexible installation
Product Details
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP7581 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Basic Rack |
| Product Name | Basic Rack 4.992kVA Extender PDU |
| Marketing Information |
It is a basic rack PDU with a 2U horizontal mounting design. It supports a maximum input current of 30A and operates at 200V and 208V. The PDU features 4 NEMA L6-20R outlets, providing connections for IT equipment. It includes a 28-foot power cord with a NEMA L14-30P plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes an installation guide and rack mounting brackets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | PDU |
Technical Information
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | NEMA L14-30P |
| Receptacle Type | NEMA L6-20R |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA L6-20R |
Power Description
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 120 V AC - 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Power Rating (VA) | 4992 VA |
| Circuit Breaker | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mounting Preference | Lower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Placement |
|
| Rack Height | 2U |
| Cord Length | 27.99 ft |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 14.02 lb |
Miscellaneous
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | cUL Listed|METI Denan|UL Listed |
| Product Take Back Program | No |
| REACH Declaration URL | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP7581_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability) |
| EU RoHS Declaration URL | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP7581_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability) |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | India |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |
Description
APC by Schneider Electric Basic Rack 4.992kVA Extender PDU
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.