‹ Prev
Next ›
Alba Large Triangular Umbrella Stand
25.4" Height x 6.1" Width x 13" Depth - Steel, ABS Plastic - Black, Gray - 1 Each
Currently out of Stock
- Fashionable, efficient triangular design
- Equipped with spaces for ventilation
- Assembles in 2 minutes without any tools
- Holds 10 umbrellas
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Manufacturer Part Number | PMTRIA2M |
| Manufacturer Website Address | http://www.albaland.com |
| Brand Name | Alba |
| Product Name | Large Triangular Umbrella Stand |
| Marketing Information | This triangular umbrella stand is as fashionable as it is efficient. It holds a full 10 umbrellas and is equipped with spaces for ventilation. Its triangular shape offers stylish design and features an umbrella cutout design on each side to help identify it immediately and guarantee fast umbrella drying. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Umbrella Holder |
Product Information
| Features | Corrosion Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 25.4" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 13" |
| Diameter | 10.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Description
Alba Large Triangular Umbrella Stand
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.